مقالات, ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال، وسیله مبادله ای است که به صورت دیجیتالی در اینترنت موجود است و فقط برای تراکنش ها و پرداخت ها در محیط الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. و تمام ویژگی های پول سنتی به جز ویژگی های منحصر به فرد آن مانند سرعت تراکنش و سهولت تراکنش را دارد. ارزهای دیجیتال نوعی پول هستند که امکان پرداخت آنلاین در رسانه های الکترونیکی را فراهم می کند. پول موجود در حساب های بانکی نیز پول دیجیتال است. می توانید قبض ها را پرداخت کنید، خرید کنید و با ارزهای دیجیتال پول انتقال دهید.

ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، ریپل، لایت کوین نیز نوعی پول دیجیتال هستند. معروف ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال بیت کوین است. در مقایسه با ارزهای دیجیتال معمولی، بیت کوین از فناوری بلاک چین استفاده می کند و غیرمتمرکز است. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال و بیت کوین تا انتهای این مطلب با ماهمراه باشید.

آیا ارزهای دیجیتال ایمن هستند؟

امنیت ارز دیجیتال بسیار بیشتر از کاغذ و سکه است. ارز دیجیتال به جای کاغذ از فایل های کامپیوتری استفاده می کند و از رمزهای عبور رمزنگاری برای محافظت از سوابق استفاده می کند. استفاده از پول کاغذی حمل شده در کیف پول هیچگونه امنیتی ندارد، اما استفاده از ارزهای دیجیتال با رمزهای الکترونیکی تعیین شده توسط کاربر انجام می شود. تقلید از ارزهای دیجیتال دشوارتر از پول کاغذی است، ارزهای دیجیتال مانند پول کاغذی یک شی فیزیکی نیستند که جزئیات آن برای همه مشخص است.

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

ارز-دیجیتال-چگونه-کار-می-کند؟

ارزهای دیجیتال بر روی یک دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین کار می کنند. که رکوردی از تمام تراکنش های به روز شده و نگهداری شده توسط دارندگان سکه است.

ارزهای رمزنگاری شده از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می شوند. که شامل استفاده از نیروی کامپیوتری برای حل مسائل پیچیده ریاضی است که سکه تولید می کند. کاربران همچنین می توانند ارزها را از کارگزاری ها خریداری کنند، سپس آنها را با استفاده از کیف پول های رمزنگاری ذخیره و خرج کنند.

مالکیت ارز دیجیتال به معنای داشتن هیچ چیز ملموسی است. چیزی که در اختیار دارید کلیدی است که به شما امکان می دهد رکورد یا واحد اندازه گیری را بدون شخص ثالث قابل اعتماد از یک شخص به فرد دیگر منتقل کنید.

اگرچه بیت کوین از سال 2009 وجود داشته است، ارزهای دیجیتال و کاربردهای فناوری بلاک چین هنوز از نظر مالی، جدید در نظر گرفته می شوند. و انتظار می رود در آینده کاربردهای بیشتری پیدا کنند. تمام معاملات، از جمله اوراق قرضه، سهام و سایر دارایی های مالی، در نهایت می توانند با استفاده از فناوری انجام شوند.

محبوب ترین ارزهای دیجیتال

محبوب-ترین-ارزهای-دیجیتال

هزاران ارز دیجیتال وجود دارد. تعدادی از ارزهای دیجیتال شناخته شده عبارتند از:

بیت کوین:

بیت کوین که در سال 2009 راه اندازی شد، اولین ارز دیجیتال بود و همچنان پرمعامله ترین ارز دیجیتال است. این ارز توسط ساتوشی ناکاموتو (که تصور می شود نام مستعار یک فرد یا گروهی باشد که هویت دقیق آنها هنوز مشخص نیست) ایجاد شده است.

اتریوم:

این ارز دیجیتال که در سال 2015 توسعه یافت، یک پلتفرم بلاک چین با ارز دیجیتال خاص خود به نام اتر (ETH)  است. پس از BTC محبوب ترین ارز دیجیتال است.

لایت کوین:

این ارز بیشتر شبیه بیت کوین است، اما در توسعه نوآوری‌هایی مانند پرداخت‌ها و فرآیندهای سریع‌تر که امکان تراکنش‌های بیشتر را فراهم می‌کند، سریع‌تر حرکت کرده است.

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

چگونه-ارز-دیجیتال-بخریم؟

برای خرید ارزهای دیجیتال سه مرحله وجود دارد، که عبارتند از:

مرحله 1: انتخاب یک پلت فرم

قدم نخست این است که پلتفرم مناسبی را انتخاب کنید. به طور کلی، شما می توانید بین یک کارگزاری سنتی یا صرافی خصوصی ارز دیجیتال یکی را انتخاب کنید.

شرکت های کارگزاری سنتی اینها کارگزاری های آنلاینی هستند که راه هایی را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال و همچنین سایر دارایی های مالی مانند سهام، اوراق قرضه و ETF ارائه می دهند. در حالی که این پلتفرم‌ها معمولا هزینه‌های تراکنش کمتری را ارائه می‌کنند، اما در مورد ارزهای رمزپایه ویژگی‌های کمتری دارند.

مبادلات ارزهای دیجیتال. شما می‌توانید از میان طیف گسترده‌ای از صرافی‌های ارزهای دیجیتال انتخاب کنید. که هر کدام ارزهای دیجیتال متفاوت، گزینه‌های ذخیره‌سازی کیف پول، گزینه‌های حساب با بهره و غیره را ارائه می‌دهند.

هنگام مقایسه پلتفرم‌های مختلف، ارزهای دیجیتال را که ارائه می‌کنند، هزینه‌هایی که می‌گیرند، ویژگی‌های امنیتی، گزینه‌های ذخیره‌سازی و برداشت، و اینکه آیا منابع آموزشی ارائه می‌دهند را در نظر بگیرید.

مرحله 2: تامین مالی حساب خود

پس از انتخاب پلتفرم خود، گام بعدی این است که حساب خود را تامین کنید تا بتوانید تجارت را شروع کنید.

مرحله 3: ثبت سفارش

می توانید از طریق وب سایت کارگزار یا صرافی یا پلت فرم تلفن همراه خود سفارش دهید. اگر قصد خرید ارزهای رمزپایه را دارید، می توانید با انتخاب گزینه خرید و نوع سفارش، مقدار ارزهای رمزنگاری شده مورد نظر خود را وارد کرده و سفارش را تایید کنید.

نحوه ذخیره ارز دیجیتال

مراحل خرید ارز دیجیتال

پس از خرید ارز دیجیتال، باید آن را به صورت ایمن ذخیره کنید تا از هک یا سرقت محافظت کنید. ارزهای دیجیتال معمولاً در کیف پول‌های رمزنگاری شده ذخیره می‌شوند که دستگاه‌های فیزیکی یا نرم‌افزار آنلاینی هستند. که برای ذخیره امن کلیدهای خصوصی کریپتو شما استفاده می‌شوند. برخی از صرافی ها همچنین خدمات کیف پولی را ارائه می دهند که ذخیره مستقیم آن را در پلتفرم آسان می کند. با این حال، همه صرافی ها یا کارگزاری ها به طور خودکار خدمات کیف پول را به شما ارائه نمی دهند.

 

ارائه دهندگان کیف پول مختلفی وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. اصطلاحات “کیف پول داغ” و “کیف پول سرد” استفاده می شود:

کیف پول داغ:  «کیف‌پول‌های داغ» به ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتالی اشاره دارد که از نرم‌افزار آنلاین برای محافظت از کلیدهای خصوصی دارایی‌های شما استفاده می‌کند.

کیف پول سرد:  برخلاف کیف پول های داغ، کیف پول های سرد (که به عنوان کیف پول سخت افزاری نیز شناخته می شوند) از دستگاه های الکترونیکی آفلاین برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی شما استفاده می کنند.

کیف‌پول‌های سرد معمولا کارمزد دریافت می‌کنند، در حالی که کیف‌پول‌های داغ اینطور نیستند.

سوالات متداول در مورد ارز دیجیتال

بیت کوین (BTC) چیست؟

بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. این ارز یک کد باز است. با کدهای رمزگذاری شده و ناشناس شناسایی می شود. از آنجایی که از فناوری Peer to Peer (P2P) استفاده می کند، امکان ثبت انواع تراکنش های مالی را به راحتی بین همتایان در یک محیط امن فراهم می کند.

اتریوم (ETH) چیست؟

اتریوم یک پلت فرم محاسباتی منبع باز و غیرمتمرکز است که بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است و توسط Vitalik Buterin توسعه یافته است.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

نام ساتوشی ناکاموتو یک نام مستعار است که توسط شخص یا سازمانی که بیت کوین را ایجاد کرده و می‌خواسته هویت واقعی خود را پنهان کند، استفاده می‌کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *