مقالات, ارز دیجیتال

بیت کوین چیست؟

مزایا و معایب بیت کوین

بیت کوین یک ارز مجازی است، یعنی مانند پول کاغذی معمولی چاپ نمی شود، بلکه به صورت کاملا مجازی و از طریق رایانه و با فناوری همتا به همتا ایجاد، توزیع و مبادله می شود. با ما همراه باشید.

بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، نام مستعاری که توسط مخترع این پول الکترونیکی استفاده می شود، متولد شد. ساتوشی اولین مقالات سفید را در مورد بیت کوین و فناوری زیربنایی، بلاک چین، در سال های 2008-2009 منتشر کرد. با این حال، برای ایجاد آن از وی دای، که مدتی قبل کار بر روی فناوری تولید یک ارز مجازی را آغاز کرده بود، سرنخ می گیرد.

بنابراین بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که ایجاد و به بازار عرضه شده است. نماد آن ฿ است و از BTC یا XBT نیز در بازارها استفاده می شود.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

فناوری که باعث کارکرد BTC  می شود، یعنی بلاک چین به گونه ای کار می کند که مدیریت دیجیتالی ارز را داشته باشد. این بدان معنی است که ارز BTC  توسط یک بانک مرکزی ایجاد نمی شود، که پول جدید را تهیه و در بازار منتشر کند (همانطور که امروزه در همه کشورها با سکه اتفاق می افتد).

برعکس، در مورد BTC  ها، سکه ها در پایگاه های داده مشترک غول پیکر ذخیره می شوند (یعنی به طور فیزیکی بر روی چندین کامپیوتر متصل به اینترنت نصب شده اند). و از طریق سیستم های رمزنگاری پیشرفته امکان ردیابی تراکنش ها، تولید سکه های جدید را فراهم می کنند. و به این ترتیب بین صاحبان سرمایه، توزیع و معامله می شوند.

کیف پول مجازی و کیف پول BTC

کیف پول بیت کوین

این سکه های BTC  در داخل یک کیف پول مجازی ذخیره می شوند. که در یک آدرس بیت کوین خاص (کیف پول یا کیف پول) متشکل از یک کلید خصوصی و کلید عمومی ذخیره می شود: از کلید عمومی برای به اشتراک گذاری آن با همه کاربران استفاده می شود. و به این ترتیب کاربر می داند کجا بیت کوین را واریز کند. از سوی دیگر، کلید خصوصی برای دسترسی به آن کیف پول خاص و مدیریت تراکنش های درون آن استفاده می شود.

نحوه تولید بیت کوین

ممکن است به این فکر کنید که بیت کوین ها با نوعی جادو ایجاد می شوند، اما ما به شما تضمین می کنیم که فرایند تولید بیت کوین اصلا اینطور نیست. بیت‌کوین‌های جدید که به بیت‌کوین‌های موجود اضافه می‌شوند، از طریق ماینینگ تولید می‌شوند.

این فرآیند، که حتما نام آن را شنیده اید، مبتنی بر رقابت و عدم تمرکز است. در واقع، همه کاربرانی که مایل به مشارکت هستند درگیر بوده و قدرت محاسباتی رایانه های خود را در اختیار سیستم تولید قرار می دهند.

هدف اصلی آنها  استخراج بیت کوین نیست. در واقع ارز دیجیتال فقط یک “پاداش” برای کاری است که با اعتبارسنجی و پردازش تراکنش ها انجام می شود.

پروتکل ایجاد شده توسط سازندگان، سرعت ایجاد بیت کوین های جدید را تعیین می کند. با افزایش تعداد کاربران در شبکه، کسب سود قابل توجه دشوارتر می شود و ماینرها باید تلاش های خود را برای دریافت پاداش، بهینه تر کنند.

یکی از جالب‌ترین نکات این فرآیند این است که هیچ‌کس، حتی سازندگان ارز دیجیتال، قدرت تأثیرگذاری بر پروتکلی که منجر به ایجاد بیت‌کوین‌های جدید می‌شود را ندارند. نباید فراموش کنید که تعداد بیت کوین های ایجاد شده به تدریج در طول زمان کاهش می یابد و تا سهمیه  21 میلیونی  که به عنوان حد ایجاد ارز جدید تعیین شده است، کاهش می یابد.

البته تخمین زده می شود که آخرین بیت کوین در حدود سال 2140 ایجاد شود، اما از آنجایی که در حال حاضر به سهمیه  19 میلیون BTC  رسیده ایم، فعالیت ماینینگ دیگر چندان سودآور نیست. به همین دلیل بسیار محتمل است که در آینده به اعضای شبکه به جای بخش هایی از بیت کوین، با کمیسیون های کوچک پاداش داده شود.

مزایا و معایب BTC

مزایا و معایب بیت کوین

تا اینجا ما به شما نشان دادیم که بیت کوین چیست و با چه هدفی استفاده میشود. پس از این بخش، زمان آن است که به مزایا و معایب این ارز مجازی بپردازیم.

بلافاصله باید تاکید کرد که با وجود گسترش روزافزون ارزهای دیجیتال، BTC  هنوز آماده جایگزینی برای سکه های سنتی نیست. با این حال، استفاده از آن، آزادی مطلق پرداخت را تضمین می کند، زیرا ارسال و دریافت هر مبلغی به صورت آنی و بدون محدودیت زمانی و جغرافیایی امکان پذیر است. مزیت دیگر بیت کوین، بدون شک هزینه بسیار پایین تراکنش هاست.

این تراکنش ها عمدتا رایگان یا با نرخ مالیات بسیار پایین هستند. به همین ترتیب، به لطف رمزنگاری، امنیت کیف پول و تراکنش ها عملا مطلق و تضمینی است. اما مراقب باشید، زیرا در صورت از دست دادن اعتبار می تواند به یک شمشیر دولبه تبدیل شود که شما را از دسترسی به حساب خود باز می دارد.

اما گفتنی است که BTC  عاری از نقص نیست. به عنوان مثال قطعا باید به انتشار کمیاب آن اشاره کرد. بنابراین استفاده از آن برای اکثر پرداخت ها در زندگی روزمره امکان پذیر نیست. یکی دیگر از نکات منفی بیت کوین مطمئناً نوسانات ارزش آن است.

اگر در عرض چند ساعت متوجه تغییراتی در حدود 30 درصد شدید، تعجب نکنید. این می تواند به معنای سودهای بزرگ و ضررهای بزرگ باشد. در نهایت، فراموش نکنید که بخش نرم افزاری که استفاده از BTC  را تنظیم می کند هنوز در مرحله نهایی نیست و بخش های زیادی هنوز در حال توسعه هستند. بنابراین بلوغ کامل این ارز احتمالا در چند سال آینده انجام خواهد شد.

آیا بیت کوین ارزش سرمایه گذاری را دارد؟

بیت کوین ارزش خرید دارد؟

سوال دیگر، علاوه بر اینکه BTC  چیست، این است: “آیا بیت کوین ارزش سرمایه گذاری را دارد؟”

جالب‌ترین بخش BTC  مطمئناً به پیشرفت‌های آینده  آن مرتبط است که باید گسترش روزافزون و ریشه‌دار آن را نیز در قلمرو تضمین کند. احتمالاً در آینده ای نزدیک بتوانید با این ارز کالاهای روزمره زیادی بخرید، بدون اینکه لزوماً دیوانه شوید.

با این حال، در حال حاضر، حتی با وجود اخبار دلگرم‌کننده از برخی شرکت‌ها با دیدگاه‌های پیشگامانه، استفاده از BTC  کاملاً محدود است. حتی «پول آسان» که اغلب توسط بسیاری از معامله‌گران یا معامله‌گران فرضی که دارایی‌های واقعی با بیت کوین ساخته‌اند، اعلام می‌شود، دیگر به آسانی به دست نمی‌آید.

غول‌های عرصه اقتصادی و سرمایه‌گذاران دیرینه که می‌توانند سرمایه‌گذاری هنگفتی داشته باشند و از دانش خود در بازار استفاده کنند، اکنون در این زمینه ثروت واقعی به دست می‌آورند. با این حال، آنها نیز در هر صورت عاری از خطر نیستند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *