مقالات, تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

با کمک تحلیل تکنیکال، معامله گران تعیین می کنند که چه زمانی باید دارایی ها را در بازار ارزهای دیجیتال بخرند یا بفروشند. آنها سهام و ناشران را ارزیابی نمی کنند، بلکه حرکت قیمت را ارزیابی می کنند. برای معامله گران، برخلاف سرمایه گذاران، خودِ دارایی مهم نیست.

آنها صرفا بر اساس تغییرات قیمت، معامله می کنند. سرمایه گذاران بلندمدت از تحلیل بنیادی سود بیشتری خواهند برد. تحلیل تکنیکال چیزی نیست که سرمایه گذاران مبتدی به آن فکر کنند. اگر یک سرمایه گذار محافظه کار و مبتدی هستید، اصلا نباید به تحلیل فنی فکر کنید. آن را به معامله گران حرفه ای بسپارید!

اصلا تحلیل تکنیکال از کجا آمده است؟

تحلیل تکنیکال چیست

تعاریف و قواعد اصلی تحلیل تکنیکال توسط جان مورفی، نویسنده یکی از مشهورترین کتاب های تحلیل تکنیکال  “تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه” ، سیستماتیک شده است. مورفی می نویسد که پایه های تحلیل تکنیکال را می توان در نظریه چارلز داو یافت.

داو به عنوان پدر تحلیل تکنیکال در نظر گرفته می شود. او ایده های خود را در مورد بازار سهام در مجموعه ای از مقالات، در وال استریت ژورنال در دهه 1890 منتشر کرد. او در سال 1902 درگذشت و هرگز ایده های خود را در یک کتاب جمع نکرد. پیروان داو ایده های او را جمع آوری کردند و کتاب های فشارسنج بازار سهام و نظریه داو را منتشر کردند.

تحلیل تکنیکال تغییر قیمت ابزارهای مالی و حجم معاملات آنها را مطالعه می کند. بر اساس داده های گذشته، تحلیلگران فنی حرکت های آتی قیمت را پیش بینی می کنند.

چرا تحلیل تکنیکال در بین معامله گران محبوب است؟

بسیاری از ابزارهای تحلیل فنی را می توان اندازه گیری و در فرمول های ریاضی بیان کرد، بنابراین تحلیلگران تکنیکال، از عینیت آنالیز اطمینان می دهند. علاوه بر این، تحلیل تکنیکال، روانشناسی و احساسات سهامداران را در نظر می گیرد.

تحلیل فنی عمل می کند، زیرا معامله گران به آن اعتقاد دارند. کسانی که باور ندارند سعی می کنند با استفاده از ابزارهای دیگر قیمت ها را پیش بینی کنند. معاملات بازارهای دیجیتال در حال بهبود است، روش های جدیدی مانند پروفایل بازار یا تجزیه و تحلیل خوشه ای در حال ظهور است. این روش ها به معامله گران اجازه می دهد تا به درون هر بازه زمانی نگاه کنند و ببینند که در هر قیمت چند سهم یا قرارداد معامله شده است.

منتقدان، تحلیل فنی را پیشگوییِ خود محقق می نامند. اگر معامله گران  چیزی مشابه را در نمودار ببینند، به طور همزمان معاملاتی را در  یک جهت انجام می دهند و بنابراین بر قیمت ها تاثیر می گذارند.

برخی از اقتصاددانان مانند برتون مالکیل معتقدند که قیمت سهام به صورت تصادفی تغییر می کند و قابل پیش بینی نیست. قیمت ها حافظه ندارند، بنابراین استفاده از داده های گذشته برای پیش بینی بی معنی است.

مبانی تحلیل تکنیکال

مبانی تحلیل تکنیکال

مهمترین اطلاعات در تحلیل فنی، قیمت و حجم سهام است. زیرا این داده ها قابل تحریف نیستند. بیایید در مورد قوانین اساسی که به پیروان تحلیل تکنیکال پایبند هستند صحبت کنیم.

“همه چیز در قیمت گنجانده شده است”، تحلیلگران فنی معتقدند که همه عواملی که بر قیمت تأثیر می گذارد قبلا در عرضه و تقاضا در نظر گرفته شده است. بنابراین برای آنها مهم نیست که چرا قیمت بالا رفته یا کاهش یافته است، فقط خود تغییر قیمت مهم است.

“حرکت قیمت ها تابع روند است.” قیمت ها به صورت تصادفی حرکت نمی کنند، بلکه از الگوهای خاصی پیروی می کنند. برای یک معامله گر مهم است که روند را به موقع تشخیص دهد و به آن بپیوندد.

تحلیلگران فنی بر این باورند که روند فعلی به احتمال زیاد به توسعه خود ادامه می دهد و در جهت دیگر نمی چرخد. و این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که نشانه های معکوس وجود داشته باشد.

“تحلیل فنی را می توان برای هر نوع دارایی اعمال کرد.” تحلیلگران فنی تغییرات قیمت را در بازارهای سهام، کالا، ارز و آتی بررسی می کنند. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که تحلیل تکنیکال را می توان در هر بازه زمانی استفاده کرد.

تحلیل فنی یا بنیادی

به عنوان یک قاعده، تحلیل تکنیکال برای معاملات و سرمایه گذاری های کوتاه مدت استفاده می شود. تحلیل بنیادی توسط سرمایه گذاران بلندمدت استفاده می شود که می توانند نوسانات کوتاه مدت قیمت را نادیده بگیرند.

تحلیلگر فنی اهمیتی نمی دهد که چرا قیمت حرکت می کند، چیزی که برای او مهم است این است که اساسا این کار را انجام می دهد. تحلیلگر بنیادی در تلاش است تا بفهمد چرا قیمت تغییر کرده است.

آیا می توان بدون تحلیل تکنیکال سرمایه گذاری کرد؟

آیا می توان بدون تحیل تکنیکال سرمایه گذاری کرد؟

تحلیل تکنیکال معمولاً توسط معامله گرانی استفاده می شود که از تغییرات قیمت دارایی ها پول در می آورند. معامله گران به این نیاز دارند تا شانس یک معامله موفق را افزایش دهند.

استفاده از تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری های بلندمدت کاملا اختیاری است. چنین سرمایه‌گذارانی معمولا دارای پرتفوی متنوع، زمان زیادی در ذخیره و فرصتی برای پر کردن منظم پرتفوی با خرید دارایی‌های اضافی طبق برنامه هستند. همچنین اعتقاد بر این است که در دراز مدت، بازارها به طور متوسط ​​افزایش می یابند. در نتیجه، سرمایه گذاران بلندمدت مجبور نیستند به دنبال بهترین نقاط ورود باشند یا نگران نوسانات روزانه قیمت سهام باشند.

تحلیلگران فنی طیف وسیعی از ابزارها را برای شناسایی روندها و الگوهای نمودار دارند. متداول ترین ابزارهای مورد استفاده عبارتند از: میانگین متحرک ،  سطوح حمایت  و  مقاومت  و  باندهای بولینگر. همه ابزارها یک هدف را دنبال می کنند: درک بهتر حرکات قیمت و شناسایی روندها برای تحلیلگران.

جمع بندی

تحلیل تکنیکال با نمودار قیمت شروع می شود و به طور جدایی ناپذیری با آن پیوند دارد. گراف یا نمودار نوعی زبان است، شبیه زبانی که ریاضیدانان با آن ارتباط برقرار می کنند.

در مورد معامله گران و تحلیلگران در سرتاسر جهان نیز همین گونه است. آنها زبان خود را توسعه داده اند، که به لطف آن سیگنال های معاملاتی را می خوانند و بسته به استراتژی تجاری خود معاملات انجام می دهند. این تحلیل تکنیکال است.

انجام تجزیه و تحلیل فنی فارکس یا هر بازار دیگری به معنای تعیین روند فعلی و تایید پیش بینی های شما در مورد حرکت بیشتر قیمت با استفاده از ابزارهای گرافیکی مختلف است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *