مقالات

روش وایکوف و قوانین آن در تحلیل تکنیکال

روش وایکوف و قوانین آن در تحلیل تکنیکال

روش وایکوف و قوانین آن، برای تحلیلگرانی که می‌خواهند روند یک سهم را مشخص کنند مناسب است. ریچارد دمیل وایکوف به همراه افراد برجسته‌ای مانند الیوت و مریل از پیشگامان تحلیل تکنیکال بازار سهام هستند. او در اوایل قرن بیستم مجله وال استریت را تاسیس کرد و نزدیک به دو دهه آن را مدیریت نمود.

وایکوف سرمایه‌گذاری بوده که با استفاده از مشاهدات و مصاحبه‌های خود با معامله‌گران بزرگ، بهترین شیوه‌ها و قوانین معاملات را تدوین کرده است. معامله‌گران بازار سهام قوانین روش وایکوف را برای شناسایی موقعیت‌های معاملاتی و پیش‌بینی اهداف قیمت به کار می‌برند. از روش‌های وایکوف برای هر بازار معاملاتی مانند سهام، بازار اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال و بازار کالا نیز می‌توان استفاده کرد.

رویکرد پنج مرحله‌ای برای خرید و فروش

روش وایکوف برای انتخاب سهام و ورود به معاملات خرید و فروش شامل پنج مرحله اصلی است. اولین مرحله تشخیص روند آتی بازار و موقعیت فعلی آن می‌باشد. به عبارتی تحلیلگران باید به این سوال پاسخ دهند که آیا بازار در حال تثبیت موقعیت فعلی است یا تغییر روند خواهد داد؟

پاسخ به این سوال به افراد کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که آیا وارد معامله بشوند یا خیر. در مرحله دوم روش وایکوف باید سهم مناسبی که دارای روند صعودی است انتخاب شود. به عنوان مثال تحلیلگران باید سهامی را انتخاب کنند که در روند‌های صعودی بازار سرمایه، افزایش بیشتری نسبت به سایر سهام‌ها داشته باشد و در روندهای نزولی بازار واکنش کمتری نشان دهد. اگر افراد در مورد این موضوع مطمئن نیستند بهتر است این مرحله را رها کرده و به مراحل بعدی فکر کنند.

روش وایکوف

در مرحله سوم از روش وایکوف برای خرید سهام، افراد باید در بازار به دنبال سهامی باشند که اهداف قیمتی آن برابر با حداقل سود معاملاتی باشد. در مرحله چهارم می‌بایست آمادگی سهم برای حرکت صعودی تشخیص داده شود. به عنوان مثال زمانی که حجم معاملات یک سهم در حال افزایش می‌باشد ممکن است یک موقعیت کوتاه معاملاتی را نشان دهد.

در مرحله پنجم باید مدت زمان تغییر روند در شاخص بورس تعیین شود. به عبارتی باید زمان بستن معامله با استفاده از شاخص بازار پیش‌بینی گردد. در کلیه مراحل این رویکرد پنج مرحله‌ای استفاده از نمودارهای تکنیکال سهام و بازار سرمایه به تحلیلگران کمک خواهد کرد.

قوانین وایکوف

روش وایکوف قوانینی دارد که به سه بخش تقسیم می‌شوند. قانون اول وایکوف قانون عرضه و تقاضا است که جهت حرکت قیمت سهم را تعیین می‌کند. این قانون یکی از اصول تجارت می‌باشد و بیان می‌کند که وقتی تقاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت‌ها افزایش یافته و اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد قیمت‌ها کاهش می‌یابند.

با مقایسه میزان تغییرات قیمت و حجم معاملات، تحلیلگر می‌تواند تعادل بین عرضه و تقاضا را بررسی کند. این قانون بسیار ساده است اما درک مفاهیم الگوهای عرضه و تقاضا در هر سهم به توجه زیادی نیاز دارد.

قانون دوم روش وایکوف، قانون علت و معلول است. با توجه به این قانون سرمایه‌گذار باید اهداف قیمت سهم را تعیین کند. اصطلاح علت در این قانون با تعداد خطوط افقی در نمودارهای نقطه‌ای یا میله‌ای قیمت مشخص می‌شود. در یک محدوده معاملاتی باید علت و نوع روند آتی قیمت سهم(صعودی یا نزولی بودن نمودار قیمت) با استفاده از خطوط افقی پیش‌بینی شود.

قانون سوم وایکوف، قانون تلاش و نتیجه است. این قانون به پیش‌بینی تغییر احتمالی روند در آینده نزدیک مربوط می‌شود. به عنوان مثال زمانی که پس از یک روند طولانی مدت صعودی، علی رغم حجم بالای معاملات، قیمت افزایش پیدا نکند تغییر روند رخ خواهد داد. قوانین وایکوف به تحلیلگران کمک می‌کند تا تصمیمات سرمایه گذاری مناسبی را در بازارهای مالی سنتی اتخاذ کنند.

اصطلاح انباشت و توزیع در قوانین روش وایکوف

در قوانین روش وایکوف اصطلاحات انباشت و توزیع برای توصیف روابط علت و معلول به کار می‌رود. مرحله انباشت زمانی رخ می‌دهد که پس از یک روند نزولی پر قدرت، قیمت معاملاتی در یک محدوده‌ای قرار می‌گیرد. شش بخش در مرحله انباشت وجود دارد. بخش اول پشتیبانی اولیه است.

اصطلاح انباشت و توزیع در قوانین روش وایکوف

در پشتیبانی اولیه پس از روند نزولی طولانی فشار فروش به پایان می‌رسد و خریداران ممکن است قیمت را کنترل کنند. در بخش دوم از مرحله انباشت، فروش وحشتناکی رخ می‌دهد و قیمت به سمت پایین بسته می‌شود. بخش سوم برای فروشندگان فاجعه بار است و قیمت شروع به حرکت به سمت بالا می‌کند. با این حال در بخش چهارم که به آن آزمون ثانویه گفته می‌شود، قیمت دوباره کاهش می‌یابد اما کنترل شده است.

در بخش پنجم قیمت پایین سهم، تحلیلگران متوسط را گمراه می‌کند و آن‌ها روند بازار را نزولی در نظر می‌گیرند و سهام خود را می‌فروشند. با این حال قیمت یک الگوی شکست را نشان می‌دهد و به سمت بالا حرکت خود را شروع می‌کند. در بخش ششم که آخرین بخش از مرحله انباشت است، قیمت از محدوده خارج شده و روند صعودی را تایید می‌کند.

اصطلاح توزیع در قوانین روش وایکوف به مرحله‌ای گفته می‌شود که پس از یک روند صعودی قیمت‌ها کاهش می‌یابند. مرحله توزیع از چهار بخش تشکیل شده است. در بخش اول پس از یک روند صعودی طولانی، فشار خرید پایان می‌یابد و خریداران می‌توانند قیمت را کنترل کنند.

در بخش دوم قیمت در یک محدوده شروع به حرکت می‌کند. در بخش سوم، قیمت سهم دوباره به سمت بالا حرکت کرده و برخی تحلیلگران فکر می‌کنند که صعود ادامه پیدا کرده است ولی بلافاصله حرکت قیمت معکوس خواهد شد. در آخرین بخش از مرحله توزیع قیمت به زیر محدوده می‌رود و روند نزولی آن تثبیت خواهد شد.

توصیه وایکوف برای انجام معاملات

وایکوف به تحلیلگران توصیه می‌کند که همه نوسانات موجود در بازار سهام و تغییرات قیمت هر سهم را به گونه‌ای بررسی کنند که گویی نتیجه عملیات یک نفر است. وایکوف آن یک نفر را شخصی به نام (Composite Man) نامیده است. البته در برخی منابع نیز گفته شده که این شخص را پول هوشمند معرفی کرده است.

توصیه وایکوف برای انجام معاملات

به هر حال در روش وایکوف ، معامله‌گران برای سود بیشتر باید تلاش خود را بر روی درک بازی بازار سرمایه، همانطور که آن شخص فرضی به نام (Composite Man) بازی می‌کند، متمرکز کنند.

وایکوف حتی ادعا کرده است که حرکت‌های بازار واقعی باشند یا مصنوعی فرقی ندارد. به عبارتی حرکت بازار سرمایه نتیجه خرید و فروش واقعی مردم باشد یا خرید و فروش بزرگ توسط افرادی خاص، هیچ تفاوتی ندارد و سرمایه‌گذاران باید مطابق با حرکت بازار معامله کنند.

برای درک بهتر روش وایکوف در تحلیل تکنیکال می توانید کتاب تحلیل تکنیکال به روش وایکوف را بخوانید. این کتاب را می توانید از فروشگاه اینترنتی سلکتاب با 10% تخفیف تهیه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *