مقالات

فیبوناچی در بورس و ارزدیجیتال چیست؟

فیبوناچی در بورس و ارزدیجیتال چیست؟

علم ریاضی یکی از علوم پایه به حساب می آید که با کشف اسرار آن می توان تمامی معماهای موجود در طبیعت را حل نمود. نسبت های معروف فیبوناچی یکی از همین اسرار هستند که به خوبی در اعضای بدن انسان، طبیعت و غیره نمایان شده اند. نظم و ترتیبی که در این نسبت ها و اعداد وجود دارد در دنیای هستی نیز قابل مشاهده هستند.

از زاویه رشد شاخ و برگ درختان گرفته تا لاک حلزون ها و آناتومی بدن انسان از این قاعده پیروی می نماید. در واقع این نسبت ها نام خود را از ریاضی دان شناخته شده اروپایی در قرن یازدهم میلادی گرفته اند. لئوناردو فیبوناچی نخستین کسی بود که سری اعداد هندی-عربی را به کل دنیا معرفی نمود.

اعداد فیبوناچی با سری صفر و یک آغاز می گردد، سپس از مجموع دو عدد پیشین، عدد بعدی به دست می آید. این سری از اعداد به این صورت نمایش داده می شوند:

0،1،1،2،3،5،8،13،21،34،55،89،144

جالب است بدانید که این نسبت های فیبوناچی کاربرد گسترده ای برای تحلیل گران در بازارهای مالی و بورس دارند. در واقع این اعداد ابزاری بسیار مناسب برای تحلیل و بررسی قیمت ها و روند پیشروی سهام ها به شمار می آیند. البته این دنباله در زمینه های علمی متفاوتی کاربرد دارد. اما تمرکز ما در این مطلب بر روی تاثیر آن بر روی بازار سهام می باشد.

کاربرد فیبوناچی در ارزدیجیتال

کاربرد فیبوناچی در ارزدیجیتال

بازار ارزدیجیتال همچون بازار بورس یکی از پرطرفدارترین و مهم ترین بازارهای مالی در جهان محسوب می شود. ترازهای فیبوناچی ابزار بسیار قدرتمندی برای این بازارها هستند و نقش مهمی در معاملات مختلف ایفا می کنند. این معاملات تنها از طریق این ترازها و ترکیب آنها با دیگر روش ها مانند اندیکاتورها، پترن ها و نمودارهای شمعی امکان پذیر می باشد.

کاربرد فیبوناچی در بازار بورس

امروزه دنباله اعداد فیبوناچی دارای اهمیتی حیاتی در تحلیل تکنیکال و بازار بورس دارد. این اعداد و نسبت های مربوط به آن می توانند به تحلیل گران کمک کنند تا روند قیمت ها در بازار سهام را پیش بینی نمایند. در واقع بعد از اینکه تحلیل گران نمودارهای قیمت سهام و روند آنها را بررسی نمودند، به ارتباط میان نمودارها و نسبت های فیبوناچی پی بردند.

این نسبت ها با نقاط مهمی که در روند نمودارها وجود دارد مطابقت داده می شود و در نتیجه تحلیل گران می توانند به سطوح مقاومت و حمایت دست پیدا کنند. این سطوح نیز نقاط ورود و خروج به یک سهم را به صورت کاملا واضحی مشخص می نمایند.

به همین منظور نیز ابزارهای فیبوناچی متعددی برای نقاط بازگشت و تحلیل نمودن نمودارها ارائه گشته است. این ابزارها که به طرق مختلفی رسم می شوند تلاش می کنند تا محدوده های حمایت و مقاومت را به نمایش بگذارند.

اما از بین ابزارهای متنوعی که وجود دارند، تعدادی از آنها دارای کاربرد بیشتری هستند، که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. این ابزارها در پیش بینی روند قیمت سهام ها بسیار موثر و مفید می باشند.

فیبوناچی بادبزنی

این ابزار که با نام Fibonacci Fan نیز شناخته می شود بر روی دو نقطه طراحی می گردد. به این ترتیب خط روند سهام را مشخص می نماید. بعد به وسیله نقطه دوم یک خط عمودی نامرئی ترسیم می گردد. سپس از نقطه اول نیز سه خط روند دیگر کشیده می شود.

این خطوط سطوح حمایت و مقاومت را به نمایش می گذارند. به این ترتیب تحلیل گران می توانند روند پیشروی سهام را پیش بینی نمایند. اما بهتر آن است که برای پیش بینی دقیق تر این روش را در کنار ابزارهای دیگر به کار گیرند.

فیبوناچی اصلاحی

فیبوناچی اصلاحی

یکی از موثرترین و مهم ترین ابزارها در بورس، فیبوناچی اصلاحی یا Retracement می باشد. تحلیل گران می توانند با استفاده از آن به پیش بینی احتمال پایان رسیدن یک حرکت اصلاحی بپردازند. به این ترتیب بهترین نقطه ورود به بازار را مشخص می نمایند.

این ابزار زمانی به کار می آید که رفتار چارت ارز که کار خود را به یک روند خاص آغاز کرده است، بعد از مدتی به اصلاح قیمت نیاز داشته باشد. این چارت بعد از اصلاح قیمت حرکت خود را دوباره شروع می کند. فیبوناچی اصلاحی قادر است سطوحی را که در چارت ارز قابلیت بازگشت روند دارند، شناسایی نماید.

فیبوناچی انبساطی

این ابزار که با نام Fibonacci Expansion شناخته می شود شباهت بسیار زیادی با فیبوناچی اصلاحی دارد. اما تفاوت آن با نوع اصلاحی این است که فیبوناچی انبساطی روی دو موج تمرکز دارد و مشخص کننده سه نقطه از نمودار است که به عنوان محدود کننده دو روند محسوب می شود.

این ابزار به افراد کمک می کند تا اهداف سود خود را در روند معاملات انتخاب و حفظ نمایند. در واقع موج اول، حرکت قیمت را مطابق با روند اصلی به نمایش می گذارد. موج دوم نیز نشان دهنده تصحیح حرکت قبلی قیمت می باشد.

این ابزار کمک می کند تا تحلیل گران مکان موج سوم را پیدا کنند. عموما این روش را هنگامی استفاده می کنند که دیگر روش های نقاط حمایت و یا مقاومت پاسخگو نباشد.

فیبوناچی پروجکشن

یکی دیگر از شاخص های مقاومت و پشتیبانی، فیبوناچی پروجکشن می باشد. این ابزار حرکت قیمت  نمودار را تجزیه و تحلیل می کند و سپس سطوح حمایت و مقاومت احتمالی در بازار را شناسایی می نماید.

این ابزار با سایر ابزارهای مطرح شده تفاوت زیادی دارد. برای استفاده از آن دو موج قیمتی لازم است. این دو موج شامل موج اولیه و موج کامل در جهت مسیر می باشد. به این صورت می توان قیمت را از طریق پایان حرکت روند مخالف پیش بینی نمود.

تحلیل گران فنی برای استفاده از این ابزار منتظر معکوس شدن بازار می مانند. بعد نسبت های فیبوناچی را روی موج قیمتی اعمال می کنند که پیش از آخرین حرکت نشان داده شده بودند.

فیبوناچی زمانی

فیبوناچی زمانی

این روش یک اندیکاتور است که بر اساس زمان طراحی می گردد. عموما شاخص این اندیکاتور با یک نوسان بزرگ بالا و یا یک نوسان پایین در نمودار آغاز می گردد. بعد خطوط عمودی در نمودار به سمت راست ادامه پیدا می کنند. این خطوط مناطقی از زمان را نشان می دهند که امکان دارد به یک چرخش اساسی دیگر در بالای، پایین و یا برگشت منتهی گردد.

تحلیل گران بازار بورس این روش را هنگامی مورد استفاده قرار می دهند که بخواهند مناطق بالقوه را که ممکن است تغییرات معکوس و قابل توجهی در قیمت رخ دهد، شناسایی نمایند. به بیان بهتر افزونه های زمانی برای این استفاده می شوند که بتوانند دوره های تغییر قیمت به صورت صعودی و نزولی را پیش بینی کنند.

آشنایی با Fibonacci Arc

یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده فیبوناچی مدل کمانی است. کمان ها به عنوان یک ابزار نشان دهنده نقاط حمایت و مقاومت بالقوه هستند. آنها به هر دو عامل زمان و قیمت بستگی دارند.

یعنی هر چقدر کمان ها عریض تر گردند، خط پایه نمودار طولانی تر می گردد. هر مقدار که کمان نازک تر باشد، خط پایه نیز کوتاه تر می شود. عموما این کمان به منظور اتصال دو نقطه قیمتی قابل توجه همچون نوسان یا نزول مورد استفاده قرار می گیرد.

تحلیل گران قادر هستند تا این ابزار را در بازه های زمانی مختلف از نمودار یک دقیقه ای تا نمودار ماهانه استفاده نمایند. ویژگی بارز این روش برجسته نمودن مناطقی می باشند که احتمالا ارائه دهنده نقاط حمایت و مقاومت هستند.

آشنایی با Fibonacci Channel

فیبوناچی کانال یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده در بازار بورس به حساب می آید. معمولا این روش را برای تحلیل کردن نمودارهای قیمتی که در حال حرکت داخل یک کانال هستند، به کار می گیرند. این کانال ها را به وسیله چندین خط در روند موازی طراحی می کنند.

از این ابزار باید بیشتر در بازارهای پر روند استفاده گردد. چرا که کانال ها برای تمامی روندها از جمله روند بلند مدت و کوتاه مدت و همچنین روندهای صعودی و نزولی کاربرد دارند.

معایب

معایب فیبوناچی

نقش الگو و روش فیبوناچی در بازارهای مالی آنقدر مهم و پیچیده است که پیشرفت این بازارها بدون این الگو امکان پذیر نمی باشد. در واقع این روش دارای مزایای بسیار زیادی می باشد. اما به این معنا نیست که این روش هیچ نقطه ضعف و عیبی ندارد.

از مهمترین معایبی که می توان به آن اشاره کرد، پیچیدگی نتایج به دست آمده می باشد. این پیچیدگی باعث می شود تا خیلی از تحلیل گران و معامله گران نتوانند درک واقعی از بازار پیدا کنند.

در واقع ابزارهای فیبوناچی به صورت عملی چیزی را پیش بینی نمی کنند و هیچ تاثیری بر روی معاملات ندارند. آنها تنها تاثیر زیادی بر بهبود عدم قطعیت تحلیل ها می گذارند.

عموما تحلیل گرانی که با استفاده از این روش کسب سود می کنند، آن را ابزاری اثربخش می دانند. اما گروه مقابل آنها که سرمایه خود را از دست می دهند، این روش را ابزاری غیرقابل اعتماد تلقی می کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *