مقالات

متاورس چیست و چه کاربردی دارد؟

متاورس

قطعا تا به حال واژه متاورس به گوش شما خورده است. چرا که این مفهوم به یکی از بحث برانگیزترین مباحث تکنولوژی روز تبدیل شده است. طبیعی است که این پدیده نوظهور موافقان و مخالفان بسیار زیادی دارد.

ولی با این وجود خیلی از کمپانی ها بر روی پروژه های متاورس سرمایه گذاری های کلان می کنند. چون آینده را در دستان این پروژه و کاربردهای آن می بینند.

اما پیش از آنکه بخواهیم با کاربردها و ویژگی های مخصوص این پدیده آشنا شویم، باید بدانیم که اصلا متاورس چیست و چه معنی می دهد؟ در واقع واژه متاورس متشکل از دو بخش می باشد.

بخش اول این واژه متا است که معنی ماورا می دهد. بخش دوم نیز ورس است که در واقع مشتق شده معکوس واژه Universe  به معنی دنیا و جهان می باشد. بنابراین ترکیب دو بخش متا و ورس به معنی دنیایی ماورای دنیای حقیقی است.

واژه متاورس دارای مفهوم بسیار گسترده ای می باشد. اما در یک تعریف کلی می توان آن را یک دنیای سه بعدی و مجازی دانست که افراد به وسیله آن می توانند با یکدیگر به تعامل بپردازند.

به بیان بهتر متاورس شبکه و فضایی مجازی به حساب می آید که در آن چهار فناوری واقعیت افزوده، واقعیت تعمیم یافته، واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی با کمک هم دنیای مجازی ای را به وجود می آورند که تفاوت زیادی با دنیای واقعی ندارد. کاربران می توانند تمامی کارهایی را که در واقعیت انجام می دهند در دنیای مجازی هم انجام دهند.

کاربردهای مختلف متاورس

متاورس چیست

متاورس و دنیای مجازی کاربردهای بسیار گسترده ای در حوزه های مختلف دارد. حوزه هایی همچون حوزه های فرهنگی، آموزشی، علمی، سرگرمی، تفریحی و تجاری از جمله کاربردهای این دنیای مجازی می باشند.

بی شک این دنیای مجازی با استفاده از فناوری های مختلف می تواند جهان را به مکان بهتری برای زندگی افراد تبدیل نماید. اما نباید فراموش کنیم پیشرفت تکنولوژی در جوامع در کنار مزایای فراوانی که دارد، معایبی نیز دارد.

متاسفانه گاهی این معایب صدمات زیادی نیز به زندگی بشر وارد می آورد. از همین رو تصمیم داریم تا در ادامه این مطلب به بررسی کاربردها و مزایا و معایب آن بپردازیم.

حوزه نظامی در متاورس

حوزه نظامی در متاورس

یکی از کاربردهای متاورس بهره مندی از قابلیت های بالقوه واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در حوزه نظامی می باشد. گجتی که برای این فناوری طراحی گشته است، عملکردی همچون یک دوربین دید در شب دارد.

البته این تنها قابلیت آن به حساب نمی آید و این فناوری قابلیت گسترده تری دارد. برای مثال این گجت می تواند با دقت بسیار بالای موقعیت یک سرباز خودی و نیروی دشمن را نشان دهد. این گجت را به کلاه های سربازان متصل می کنند و در هر ساعتی از شبانه روز نیز می توانند از آن استفاده نمایند.

به این ترتیب سربازها در مواقع حساس و میدان های جنگی احتیاجی ندارند که به دستگاه های جی پی اس خود نگاه کنند. چرا که این دستگاه ها می توانند حواس سربازان را پرت کنند و آنها را از وجود دشمنان غافل نمایند.

اما این گجت ها محیطی شبیه به میدان جنگ واقعی را برای سربازان شبیه سازی می نمایند و با قرار دادن آنها در موقعیت، توانایی جسمی و روحی شان را تقویت می کنند.

پیشرفت حوزه پزشکی، سلامت و درمان به وسیله متاورس

متاورس می تواند نقش بسیار موثری در حوزه پزشکی ایفا کند. این فناوری پیشرفته، دانش پایه کادر درمان را افزایش می دهد. همچنین به آموزش و تقویت مهارت های آنها کمک می نماید. بنابراین نسل آینده متخصصان سلامت و درمان دارای دانش و مهارت بالایی خواهند گشت.

علاوه بر اینها گجت های واقعیت مجازی دستیارهای قابلی در عمل های جراحی به حساب می آیند. این گجت ها می توانند سرعت جراحی را نیز افزایش دهند.

حتی پیش از عمل های جراحی هدست های واقعیت افزوده به پزشکان جراح تصاویر اسکن های سه بعدی و سی تی اسکن و غیره ارائه می دهند. این تصاویر باعث می شود تا جراح درک بهتری از وضعیت بیمار کسب کند.

یکی از کارهای مشکل برای بعضی از کارمندان آزمایشگاه پیدا کردن رگ دست افراد می باشد. گاهی اوقات رگ گیری چند باره موجب اذیت بیماران می گردد. جالب است بدانید از دیگر کاربردهای واقعیت افزوده در حوزه درمان و پزشکی، کمک به پیدا کردن رگ دست افراد برای نمونه گیری می باشد. هدست های واقعیت افزوده به راحتی رگ های دست را به شکل خطوطی رنگی نمایان می کنند.

بازی و سرگرمی با متاورس

بازی و سرگرمی در متاورس

یکی از گسترده ترین و شاید بتوان گفت جذاب ترین کاربرد متاورس، در صنعت بازی و سرگرمی می باشد. به طوری که این دنیای مجازی می تواند تحولی خارق العاده در دنیای بازی ها ایجاد نماید. سازندگان بازی ها می توانند دو فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را با هم ترکیب کنند. به این صورت قادر خواهند بود تا محیط بازی را هر چه بیشتر نزدیک به واقعیت نمایند.

یکی از جالب ترین کاربردهای این فناوری در بازی های نقش آفرینی و چند نفره آنلاین استفاده از آواتارهای دیجیتالی می باشد. بازیکنان می توانند با آواتارهای مخصوص به خود وارد بازی شوند و فضای کاملا متفاوت و جذابی را تجربه نمایند.

صنعت مد

شبیه سازی  در متاورس به افرادی که در حوزه صنعت مد فعالیت می کنند، کمک شایانی می نماید. طراحان مد می توانند با استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی کالاهای بسیار متنوعی همچون لباس، زیورآلات، وسایل خانه و غیره را برای مشتریان طراحی کنند. آنها طرح های خود را با جزئیات کاملا دقیقی به مشتریان خود نمایش می دهند. به این صورت اطمینان حاصل می نمایند که کالا و محصول مورد نظر کاملا مطابق سلیقه مشتری می باشد.

صنعت گردشگری

صنعت گردشگری در متاورس

خیلی از افراد فرصت سفر به تمامی مناطق جهان را پیدا نمی کنند. برخی از آنها نیز توانایی جسمی و مالی سفر به نقاط مختلف و بازدید از جاذبه های گردشگری را ندارند. فناوری واقعیت مجازی لطف بزرگی در حق این افراد نموده است. چرا که این افراد بدون اینکه از خانه خود خارج شوند می توانند به اقصی نقاط جهان سفر نمایند.

هدست واقعیت مجازی جاذبه های دیدنی کشورهای مختلف را با جزئیات کاملی به کاربران نمایش می دهد. استفاده از افکت های مختلف صدا، متحرک و نور این دنیای مجازی را به قدری به واقعیت نزدیک می کند که تشخیص مجازی بودن آن را برای کاربران مشکل می کند. راهنمای صوتی در تورهای مجازی نیز آگاهی های لازم به کاربران را می دهند.

مالکیت دیجیتال به وسیله متاورس

یکی از مباحث داغ این روزها خرید زمین های مجازی در متاورس می باشد که طرفداران متعددی پیدا کرده است. افراد زیادی سعی دارند تا سرمایه های خود را برای املاک و مستغلاتی خرج کنند که در دنیای مجازی فروخته می شود. مالکیت دارایی ها در این فضا به وسیله توکن های غیر مثلی امکان پذیر می گردد. در واقع هر قطعه زمین در متاورس یک توکن غیر مثلی به حساب می آید.

صنعت بیمه

در آینده ای نه چندان دور، متاورس در کسب و کارها و صنایع مختلفی به کار گرفته می شود. از همین رو مردم انتظار دارند تا تمامی صنایع شرایطی را فراهم آورند که در آن محصولات و خدمات بر اساس علاقه و سلیقه آنها سفارشی سازی گردد.

صنعت بیمه نیز یکی از همین صنایع به حساب می آید که تحت تاثیر این فناوری قرار خواهد گرفت. این صنعت نیز باید قوانین و مقررات و سیاست های خود را در مسیر تحول فناوری تغییر دهد. به این صورت که خدمات بیمه ها باید در بستر متاورس ارائه گردد. ذینفعان صنعت بیمه می توانند به صورت قانونی در دنیای واقعیت مجازی حضور پیدا نمایند و نیازهای مشتریان خود را برآورده سازند.

در حال حاضر تعدادی از شرکت های خارجی و پیشرو بیمه، فناوری متاورس را به کار گرفته اند. تمرکز عمده آنها بیشتر روی کاربرد آموزشی، تولید محتوا و برنامه ریزی می باشد. شرکت های بیمه به وسیله واقعیت مجازی به آموزش کارشناسان ارزیابی می پردازند.

برقراری رویدادها و جلسات مجازی توسط متاورس

برفراری رویدادها و جلسات در متاورس

جلسات و رویدادهای مجازی در این سال ها رشد قابل توجهی در دنیا داشته است. اما متاورس تحولی اساسی را در این بخش به وجود خواهد آورد. در واقع آواتارهای دیجیتالی جایگزین افراد واقعی می گردند و به عنوان نماینده افراد واقعی در جلسات مجازی شرکت می کنند.

به همین منظور در فناوری متاورس، سالن های مجازی ای طراحی گشته اند تا بتوان همایش ها، جلسات، دیدارهای رسمی و غیررسمی و رویدادها را در آن برگزار نمود.

تبلیغات

صنعت تبلیغات نیز یکی دیگر از صنایع متاثر از فناوری متاورس می باشد. متخصصان عرصه تبلیغات با بهره گیری از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می توانند توجه مشتریان بیشتری را به محصولات و یا خدمات خود جذب نمایند. طراحی مدل های سه بعدی خدمات و یا کالاهای برندهای تجاری، با استفاده از افکت های بصری و صوتی جالب مخاطبان بیشتری را به سمت خود جلب می نماید.

اما واقعیت این است که متاورس در کنار تمام این مزایایی که دارد، ویژگی هایی دارد که شاید آینده بشریت را تهدید نماید. یکی از معایب اساسی این فناوری، کم رنگ شدن مرز بین خیال و واقعیت می باشد. این فناوری به راحتی می تواند افراد را در دنیایی مجازی سردرگم کند.

یکی دیگر از معایب مطرح شده در مورد این پدیده، حفظ اطلاعات و دیتای کاربران می باشد. حفاظت از اطلاعات خصوصی و زندگی شخصی و واقعی افراد در چنین دنیای مجازی بسیار مشکل است. اما در نهایت متاورس چه به نفع بشر عمل کنند و چه به ضرر او تمام گردد، این آینده ای است که در انتظار تمام جهان می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *