مقالات

چگونه وارن بافت به یکی از بزرگترین سرمایه گذاران دنیا تبدیل شد؟

وارن بافت

پیوسته در دنیا انسان های موفقی بوده اند که با شرایط زندگی متفاوت، خود را به درجات بالا رسانده اند. یکی از این افراد شخصی به نام وارن بافت (warren Buffet) است. وی یکی از سرمایه گذاران و اقتصاددانان بزرگ دنیا است و هم اکنون جزو ده شخص ثروتمند جهان قرار دارد. او در 30 اوت سال 1930 میلادی متولد شده و از همان زمان کودکی استعداد خود را در زمینه سرمایه گذاری نشان داده است.

آشنایی با زندگی وارن بافت در دوران کودکی

وارن بافت کودکی با استعداد در حوزه سرمایه گذاری مالی بود؛ به طوری که در سن شش سالگی با خرید و فروش نوشابه کوکاکولا درآمدی برای خود کسب می کرد. او تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه «رزهیل» آغاز کرده ولی به دلیل موفقیت پدرش در انتخابات کنگره آمریکا، به واشنگتن دی سی نقل مکان کرد. استعداد او در امور مالی در سن 13 سالگی نیز متجلی شد. وی با مالیات 35 دلاری دوچرخه اش مخالف بود و با تلاش بسیار اقدام به حذف آن کرد.

وارن بافت در کودکی

وارن بافت در سال 1974 میلادی از دبیرستان با موفقیت فارغ التحصیل شد. او در دوران کودکی و نوجوانی با فروش مجله، آدامس و نوشابه کوکاکولا برای خود درآمدی کسب می کرد و به این ترتیب احساس ریاست داشتن  را برای خود فراهم می آورد. یکی دیگر از فعالیت های مالی warren Buffet در سن 11 سالگی او خرید سه سهم از یک شرکت برای خود و خواهرش بوده است. ارزش این سهام در ابتدا با کاهش روبه رو شد ولی پس از مدتی ارزش آن افزایش یافت.

وارن بافت حتی از دبیرستان فارغ التحصیل نشده بود که با اجاره یک ماشین بازی کودکان توانست ده ها هزار دلار کسب درآمد داشته باشد. او با درآمد خود از اجاره ماشین بازی معادل چهل هزار هکتار زمین کشاورزی خرید و به کشاورزان اجاره داد.

زندگی warren Buffet در جوانی

وارن بافت در تحصیل نیز فرد موفقی بوده به طوری که دوره لیسانس خود را در مدت سه سال به پایان رساند. او در تمام مدت این سه سال نیز با جدیت فراوان کار می کرد و پشتکار بسیاری داشت. پس از پایان دوره لیسانس به دلیل سن کم امکان پذیرش در همه دانشگاه ها را نداشت. به همین جهت برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس به دانشگاه کلمبیا رفت. وارن در این دانشگاه امکان بهره مندی از دانش استاد خود به نام «بنجامین گراهام» را به دست آورد.

وارن بافت در جوانی

گراهام یک استاد سرمایه گذاری در دوران خودش بوده است و وارن بافت با حضور در کلاس های او توانست بر اطلاعات خود در حوزه مذکور بیفزاید. وارن در این دوران به توصیه استادش اقدام به فروش اوراق بهادار کرد و این زمینه نیز استعداد خودش را نشان داد. وی پس از فارغ التحصیلی تصمیم داشت که به طور رایگان برای بنجامین گراهام کار کند که با مخالفت استادش رو به رو شد. به همین جهت مشغول به کار در وال استریت شد. او در وال استریت به عنوان دلال سهام کار می کرد و از درآمد آن پمپ بنزین خرید.

سرمایه گذاری وارن بافت در پمپ بنزین با موفقیت چندانی همراه نبود به همین دلیل به اوهاما برگشت. او در اوهاما در بنگاه پدرش مشغول به کار شد و در همین زمان هم با فردی به نام «سوزان تامپسون» ازدواج کرد. زندگی مشترک وارن در یک خانه مخروبه با اجاره ماهیانه 65 دلار بود.

وارن بافت در بزرگسالی  

وارن بافت به جهت کسب درآمد پس از مدتی به تدریس در دانشگاه اوماها مشغول شد. البته تدریس برای او قدری مشکل ساز بود؛ چرا که از صحبت کردن در حضور جمع هراس داشت. به همین دلیل از فردی به نام «دیل کارنگی» نویسنده کتاب دوست یابی کمک گرفت.

در سال 1954 میلادی بنجامین گراهام از وارن دعوت کرد که با حقوق ماهیانه هزار دلار برای او کار کند که بافت پذیرفت. وارن پس از مدتی توانست خانه ای در حومه نیویورک اجاره کند ولی باز هم در سال 1956 به اوماها بازگشت و در آنجا موسسه سرمایه بافت را تأسیس کرد.

زندگی مالی وارن بافت رو به پیشرفت بود به طوری که در سال 1958 میلادی سهام هفت شرکت را خریداری کرد. وی همچنان به موفقیت های بیشتری دست یافت تا در سال 1962 به یک میلیونر تبدیل شد. وارن تصمیم گرفت تا همه شرکت ها را در یک کمپانی منسوجات به نام «برکشایر هاتاوی» تلفیق کند که در این کار نیز موفقیت فراوانی کسب کرد. وی در سال 1970 رئیس برکشایر هاتاوی شد و توانست در مدت کوتاهی سود زیادی برای شرکت به دست آورد.

جالب است بدانید که وارن بافت در سال 1998 بیش از 7% از سهام کمپانی کوکاکولا را خرید.

نیکوکاری و بخشندگی warren Buffet

وارن بافت یک فرد موفق در بخش سرمایه گذاری بوده است به طوری که توانسته ثروت هنگفتی به دست آورد. ولی او صرفا اموال را برای خود جمع آوری نکرده و به افراد نیازمند هم کمک رسانی می کند. وی در سال 2006 میلادی در حدود 83% از اموال خود را به بنیاد خیریه «گیتس» بخشید.

نیکوکاری وارن بافت

بعد شخصیتی نیکوکار وارن در سال 2010 نیز متجلی شد. او و بیل گیتس تصمیم گرفتند که نیمی از سرمایه خود را به نیازمندان اهدا کنند. البته بافت گفته است که به اندازه لازم برای فرزندانم ثروت باقی می گذارم. به این ترتیب مشخص می شود که پدر فرزندانش را هم فراموش نکرده است و رفاه آنها را نیز در نظر می گیرد.

سایر جنبه های شخصیتی وارن بافت

وارن بافت شخصیتی بسیار برجسته و استثنایی دارد. او در عین داشتن ثروت فراوان، بسیار فروتن و محبوب است. ظاهر او شبیه معلمان و استادان دانشگاه است ولی بسیار اندک و گزیده صحبت می کند. بافت معتقد است که خوش شانس بوده و در شرایط نامناسب موفقیت زیادی کسب نمی کند. با وجود اینکه دیگران او را موفق ترین سرمایه گذار دنیا می خوانند ولی وارن خودش را به این نام نمی شناسد.

روش سرمایه گذاری بافت

سرمایه گذاری وارن بافت بسیار ساده و آسان است. او با توجه به مدیریت شرکت ها و موسسات اقدام به سرمایه گذاری می کند. شرکت هایی که مدیریت درستی داشته و آینده درخشانی برای آنها پیش بینی می شود مورد توجه وارن قرار می گیرد. در حقیقت سهام شرکت هایی توسط او خریده می شود که رو به رشد است و آینده خوبی دارند. به این ترتیب بافت با دید درست و هوشمندانه ای که دارد توانسته است به عنوان یکی از برترین سرمایه گذاران جهان شناخته شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *